Roślina dawniej bardzo popularna, dzisiaj - prawie zapomniana.
W naturze jest to duży krzew lub małe drzewko. Jego największą ozdobą są duże, jasnozielone, w zarysie sercowate lecz klapowane i miękko owłosione liście. Także młode pędy są delikatnie owłosione. Na końcach młodych pędów pojawiają się luźne kwiatostany (baldachogrona), złożone z 15 do 30 dość dużych kwiatów. Pojawiła się odmiana która kosztem pręcików ma zwiększona ilość płatków. Stosunkowo niedawno pojawiła się też odmiana miniaturowa.
Lipka jak na drzewo przystało rośnie bardzo szybko i z upływem lat potrzebuje dla siebie sporo miejsca.
W naturze dorasta do 4 m. W uprawie pokojowej również może osiągnąć znaczną wysokość, najczęściej zależną od wysokości naszego sufitu i chęci posługiwania sie sekatorem.
Pochodzenie
Pochodzi z Afryki Południowej, gdzie jest mocno rozgałęzionym krzewem lub niewielkim drzewem.
Termin kwitnienia
W warunkach mieszkania prawie zawsze jest to okres późnej wiosny.
Kolor kwiatu
Biały z licznymi czerwono-żółtymi pręcikami.
Stanowisko
Lipka afrykańska lubi jasne (ale bez narażania jej na bezpośrednie promienie letniego słońca), przewiewne miejsce, umiarkowanie ciepłe i osłonięte od przeciągów. Zimą najlepsze byłoby stanowisko nie tylko jasne lecz chłodne (optimum to zakres od 6 – 100C).
Uprawa
Lipka jest bardzo dekoracyjna lecz wbrew pozorom niełatwa w pielęgnacji. Jest rośliną wrażliwą np. na gaz, dym tytoniowy i pył węglowy, na brak światła i wody czy substancji odżywczych. Na każdą z tych niedogodności odreagowuje zrzucając liście.
Ziemia powinna być przepuszczalna lecz bardzo zasobna. Kto chce mieć naprawdę ładną roślinę musi się postarać albo o ziemię kompostową od znajomego działkowicza albo kupić w sklepie ogrodniczym worek suszonego obornika. Na dość sporą doniczkę dajemy tyle ile zmieści nam się na obu dłoniach. Do tego około 1/3 objętości wermikulitu lub drobnego żwirku akwarystycznego. Wszystko dobrze mieszamy. Po przesadzeniu glebę utrzymujemy glebę lekko wilgotną, ale 2-3 cm wierzchniej warstwy powinno przeschnąć między podlewaniami.
Po przesadzaniu nawożenie zaczynamy najpóźniej 6-8 tygodni po przesadzeniu, w zależności od zasobności nowej ziemi. Dajemy nawozy o zrównoważonym składzie. Ponieważ roślina lubi nawożenie organiczne można z powodzeniem używać nawozu robionego na bazie ziemi przerobionej przez dżdżownice.
Ponieważ pędy rośliny dość szybko drewnieją i stają się brązowe więc można poprowadzić lipkę jako małe drzewko.
Od końca października do połowy stycznia roślina przechodzić powinna okres spoczynku w chłodnym pomieszczeniu. W okresie spoczynku podlewamy dopiero jak 1/3 głębokości doniczki przeschnie. Dzieje się to tym rzadziej im niższa jest temperatura.