Uprawy - rośliny - Gruntowe

Adiantum pedatum

Paproć naturalnie występująca w Ameryce Południowej osiągająca do 30 cm wysokości i szerokości. Roślina ta ma bardzo delikatną budowę. Bardzo efektownie prezentują się zielone, wykrojone liście z ciemnymi, błyszczącymi osadkami.

Adiantum venustum

Adiantum venustum jest niskim zadarniającym gatunkiem, półzimozielonym, ponieważ większość liści przeżywa zimę

Ajania

Ajania jest kuzynką chryzantemy. Rozrasta się przez krótkie rozłogi. Ma kępiasty pokrój i wzniesione, drewniejące u dołu pędy. Liście również podobne do chryzantemowych, tylko nieco bardziej mięsiste, z charakterystycznymi jasnymi brzegami.

Budleja Dawida

Budleja Dawida to silnie rosnący krzew liściasty, o charakterystycznych długich kwiatostanach w kształcie kolby na końcach pędów jednorocznych. Pachnące kwiaty Budlei Dawida wabią owady, stąd nazwa potoczna "motyli krzew".

Calocephalus

Calocephalus jest zaokrąglonym, zimozielonym krzewem o pokrytych srebrzystym kutnerem, splatanych pędach oraz drobnych, łuskowatych liściach. Latem zdobią go kiście niewielkich kwiatostanów. Zastosowanie: w ogrodach na nasłonecznionych, żwirowych rabatkach wśród kamieni. Przed nadejściem mrozów roślinę przenosi się do chłodnego pomieszczenia.

Chryzantemy

Warto się skusić na te kwiaty, gdyż większość z nich kwitnie w okresie, kiedy większość roślin już przekwitła. Będą stanowić ciekawe barwne akcenty w ogrodzie. Dzięki zróżnicowaniu i wyrazistości z pewnością odmienią oblicze jesiennych rabat i wzbudzą nie tylko zachwyt nasz, ale także naszych gości.

Ciemiernik wschodni

Ciemiernik jest ozdobą każdego ogrodu ze względu na swój atrakcyjny termin kwitnienia. Kwiaty pojawiają się czasami już w zimie lub wczesną wiosną, w zależności od pogody.

Cyklamen gruntowy

Cyklameny do uprawy gruntowej nie zdobyły wielkiej popularności, są roślinami poszukiwanymi wyłącznie przez zapaleńców i hobbistów. Uprawia się je jako byliny na stanowiska lekko ocienione. Nie dorastają zazwyczaj wyżej niż do 15 cm. Najlepiej prezentują się sadzone w grupach naturalistycznych.

Echinacea (jeżówka)

Kwiat ten jest zaliczany do łatwych w uprawie. Potrzebuje gleby dość żyznej. Lepiej rośnie na słońcu niż w cieniu. Zimuje w gruncie. Kwitnie od lipca do października.

Goździk

Goździki dorastają do około czterdziestu centymetrów wysokości. Zachwycają nas wieloma barwami, między innymi białą, kremową, żółtą czy czerwoną. Wszystkie odmiany goździków w gruncie na zimę okrywam.

Hortensja

Hortensje to bardzo efektowne krzewy liściaste. Ich kolorowe kule lub wiechy królują na letnich, półcienistych lub słonecznych rabatach. Są dość łatwe w pielęgnacji, pod warunkiem spełnienia kilku prostych warunków, które wpłyną na ich piękno i obfitość kwitnienia

Houttuynia

bardzo ładne, kolorowe liście, ciemnolubna; ziemia lekko kwaśna, na zimę przykrywać.

Juka ogrodowa

Juki ogrodowe to bardzo ciekawe rośliny. Spośród rozety dość sztywnych liści, wyrasta długa łodyga, na której wyrastają kwiaty. Mają one kolor biały i bardzo licznie zdobią pędy. Roślina ta ceniona jest właśnie przede wszystkim za jej przepiękne kwiatostany.

Konwalia majowa

Konwalia majowa to roślina Europejska pod ochroną. Dorasta do 20cm, rozrasta się przez kłącza, tworząc gęste, dywanowe kolonie. Kwiat osiąga swoją świetność w 2-3 roku od posadzenia. Liście podłużne, eliptyczne, ciemnozielone, jesienią żółte i szybko zanikające osiągają wysokość do 25 centymetrów.

Leszczyna czerwona

Wywodząca się z rodziny brzozowatych leszczyna purpurowa występuje dziko w Azji Mniejszej oraz w Europie.

Miscanthus giganteus (miskant olbrzymi)

Trawa wieloletnia, wysokość od 2.5 do 3 m. Roślina silnie i szybko rośnie. Jesienią pojawiają się okazałe kwiatostany, które zdobią roślinę aż do wiosny.

Opuncia Komanczów

Opuncje są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych kaktusów - rosną w całej Ameryce. Kilka gatunków zostało przeniesionych na inne kontynenty i zdziczałe okazy możemy spotkać w Afryce, Australii czy południowej Europie.

Paprocie gruntowe

Paprocie charakterystyczne dla zacienionych zakątków w ogrodzie, mogą stanowić ciekawe uzupełnienie nasadzeń, rabat bylinowych. Warto łączyć je z takimi roślinami jak m.in. trawy, hosty, żurawki itp.

Phyllitis scolopendrium (języcznik zwyczajny)

Języcznik zwyczajny, to zupełnie inna niż pozostałe, paproć. Powoduje to językowata blaszka liściowa. Wśród górali karpackich, paproć ta jest nazywana Jelenim językiem. O jej uroku stanowią błyszczące, skórzaste liście, w niczym nie przypominające zwiewnych, delikatnych liści popularnych gatunków paproci.

Pióropusznik strusi

Paprocie to jedne z najbardziej oryginalnych roślin uprawianych w ogrodach ozdobnych. Dawniej niedostrzegane, dziś spotykane są prawie w każdym ogrodzie. Preferują cieniste zakątki, w których królują i nadają założeniu leśnego charakteru.

Polypodium vulgare

Gatunek zimozielonej paproci należący do rodziny paprotkowatych. Występuje w Azji, Ameryce Północnej i w Europie. W Polsce roślina dość pospolita. Liście pojedynczopierzaste, zimotrwałe, wyrastające z kłącza na długim ogonku liściowym.

Poziomkówka indyjska

Niska, zimozielona bylina przypominająca poziomki, o jadalnych, ale pozbawionych smaku owocach. Kwiaty żółte, pięciokrotne, pojawiają się już od kwietnia aż do jesieni w miarę przyrostu rozłogów.

Rojnik

Poszukując oryginalnych roślin na skalniak, rabatę, a nawet balkon warto zwrócić uwagę na piękno niewielkich rojników. Preferujące stanowiska kamieniste i piaszczyste, zachwycą niewielkimi rozetami barwnych, a zarazem mięsistych liści.

Truskawko-ananas

truskawka o białych owocach, smaku i zapachu ananasa. Świetna na balkony i tarasy.